Dosya

Ana Sayfa > Dosya > 2008 > Karo Seramik Kaplamalar Yazıları büyütYazıları küçültBu sayfayı yazdırBu sayfayı arkadaşına gönderBu sayfayı rapor et
Karo Seramik Kaplamalar Dış Mekan Karo Seramikler

Görseller: Karo Seramik Döşeme Şekilleri - Çanakkale Seramik&Kalebodur

1. Karo seramik döşemesi için uygun araç ve gereçlerin seçilmesi son derece önemlidir.

2. Zeminde su birikmesini engellemek için uygun bir drenaj eğimi tasarlamak gereklidir.

3. Aralarından su sızıp yosun yapma olasılığına karşı zemin nemlenmesini engellemek için zeminin uygun şekilde su geçirmez olduğuna emin olunmalıdır.

4. Zemin, kalınlık ve yüzey koşullarına uygun olmalıdır ve kırılgan ya da kolayca ayrılabilir olan kısımları kaldırılmalıdır. Ayrıca , toz, yağ ve yapışmayı engelleyici herhangi bir yabancı maddeyi barındırmamalıdır. Son olarak da zeminin tamamen düz olduğuna emin olunmalıdır.

5. Döşeme yapılacak zemin boyut ve yapı şartları bakımından sabit olmalıdır. Kuruması ve meydana gelebilecek kısalmanın ayarlanması için gerekli vakit olmalıdır. Yapıştırma uygulaması yapıldıktan sonra mekanın 1 hafta kullanılmadan bırakılması önerilir.

6. Karo seramiğin döşeneceği alanın planı daha önceden doğru olarak yapılmalıdır. Plan yapıldıktan sonra, çevredeki ve aradaki genleşme aralıklarının nereye konulacağına karar verilir. Döşemeden sonra kırılma ve çatlamayı önlemek için bunların üzerine karo seramik döşemesi yapılmamalıdır.

7. Don ihtimali olan dış mekanlarda aralar iyi kapanmalıdır ve çimento bazlı dolgu malzemeleriyle Avrupa standartlarına (EN 12004) göre dış mekan için kullanılan yapıştırıcılar kullanılmalıdır. En iyi sonuçları almak için her zaman üreticinin önerdiği özelliklere sahip yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

8. Bütün yapıştırıcı kalın-yatak metoduyla çentikli bir mala aracılığıyla uygulanır. Malanın boyutunun döşenilen karo seramiğin ebadına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Dış mekan için döşenen ya da büyük ebatlı seramikler mutlaka iki taraflı yapıştırıcı sürme metoduyla döşenmelidir. Yani yapıştırıcı hem zemine hem de seramiğin altına sürülüp yayılarak döşenmelidir.

9. Karo seramik ek yerleri, dış mekan için üretilen derz (CG2 sınıfı alçı bazlı derz) ile uygun şekilde doldurulmalıdır. Daha fazla elastikiyet, yapıştırıcı ve mekanik direnç gerektiren uygulamalar için, çimento bazlı derzin özel latex ilave edilerek karıştırması önerilir.

10. Ek yerlerini doğru doldurmak karo seramik döşeme işleminin en önemli parçalarından biridir. Dış mekan karo seramikleri asla dip dibe döşenmemelidir. Bir ek yeri sıcaklık değişmelerinden dolayı olabilecek yer değiştirmelerinden dolayı en az 5 mm genişliğinde olmalıdır. Ekleri derzle döşemeden önce temiz olduklarından emin olunmalıdır.

11. Derz malzemesini uygularken üreticinin talimatlarına uyulmalıdır. Eğer anti-slip (kaymayı engelleyici) karo seramik veya latex bazlı derz kullanılıyorsa, kurutma zamanı geldiğinde bütün derz kalıntıları temizlenmelidir.

12. Her durumda çevre ekleri, yer seramikleri ve dikey elemanlar arasındaki bütün geçişlerde yaratılmalıdır. Çevre aralıkları en az 8 mm genişliğinde olmalıdır.

13. Zeminin yapı aralarının derinlik ve genişliklerine kesinlikle uyulmalıdır. Karo seramiği hareketten kaynaklanan hasarlara karşı korumada hareket araları çok kritik bir öneme sahiptir. Bu hareketler, ısı ve nemdeki değişikliklerden meydana gelmektedir.

14. Hareket aralarını doldururken, emici ya da çok sıkıştırılmış derz malzemeleri kullanılmamalıdır. Yüksek elastikiyete sahip ve su geçirmez malzemeler aralar için uygundur.

15. 9 m²’den 25 m²’ e kadar olan alanlarda orta genleşme aralıkları yaratılmalıdır. Bu aralıklar, her bir kenarı 5 m’den uzun olmayan bir kare şeklinde olmalıdır ve aralıklar en az 8 mm genişliğinde olmalıdır.

16. Don ihtimali olan dış mekanlarda daima porselen seramikler kullanılması önerilir (porselen seramikler % 0,5’in altında su emme oranına sahiptir). Don ihtimali olan sürelerde aralıklarda su birikmesine izin verilmemelidir. Seramiğin döşenmesi aşamalarında da üretici tarafından verilen talimatlara kesinlikle uyulmalıdır.

17. Kayma riski bulunan ıslak mekanlarda anti-slip (kaymayı engelleyici) özelliklere sahip bir karo seramik seçerek güvenlik düzeyi arttırılabilir. Anti-slip özelliklere sahip karo seramiklerin temizlenmesinin diğerlerine göre daha zor olduğu hatırlanmalıdır.

18. Döşeme işlemi bittiğinde, bütün derz ve yapıştırıcı kalıntıları ve izleri karo seramiğin yüzeyiyle temas etmeden kaldırılmalıdır. Temizleme işleminde hidroflorik asit içeren temizlik malzemeleri ya da yüzeye zarar verecek deterjanlar kullanılmamalıdır.

Kaynak: Seramik Döşeme Kılavuzu - Yütaş Yapı Ürünleri Tic. AŞ
Karo Seramik Kaplamalar
Dosya Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.